EUR CZK
!_zmenit jazyk cz_! !_zmenit jazyk sk_!

Systém obliekania

Pre zaručenie komfortu za zimného, jesenného aj jarného počasia odporúčame vrstvené obliekanie. Toto obliekania sa skladá z troch až piatich vrstiev. Jednotlivé vrstvy na seba obliekame vzhľadom na počasie, pohybovú aktivitu aj s ohľadom na pohlavie a typ človeka. Musíme si uvedomiť, že systém obliekania, ktorý tu opíšem, nemusí vyhovovať na 100% všetkým. Zimu vnímajú ženy inak ako muži a každý človek je iný. Niekto je zimuhřivý, iný horkokrvný.Prečo vrstvené obliekanie?Telo automaticky reguluje teplotu a tým spotrebúva energiu. Čím viac energie spotrebuje na vyrovnanie teploty, tým menej energie telu ostane na prebiehajúce aktivitu.

Pri vrstvenom obliekaní sa využívajú materiály s rôznymi vlastnosťami. Pri dodržaní určitých pravidiel vám vrstvené obliekanie pomôže regulovať teplotu tela. Organizmus nemusí spotrebovávať zbytočnú energiu. Navyše vám zaručí komfort a pohodlie pri aktivitách.
Nebudete sa cítiť spotené a vyčerpane.

  • Prvá vrstva - sacie

Túto základnú vrstvu tvorí funkčnú spodnú bielizeň a termoprádlo (funkčné prádlo). Oblieka sa priamo na pokožku tak, aby priliehalo a kopírovalo tvar vášho tela. Táto vrstva má za úlohu odvádzať pot od pokožky. Sacích vrstiev môžete mať na sebe hneď niekoľko (s rôznymi vlastnosťami a prednosťami jednotlivých materiálov). V našom e-shope ponúkame niekoľko materiálov z prvej vrstvy napr. COOLMAX Soft'tech (výborne odvádza pot, ovšem nezahreje), THERMOLITE (dobre odvádza pot, hreje), MERINO (výborne hreje, ovšem pot neodvádza tak dobre ako predošlé materiály).

Viac o týchto materiáloch "MATERIÁLY"

  • Druhá vrstva - izolačné

Táto vrstva sa oblieka na sacej vrstvu. Tu sú požiadavky kladené na udržanie vyprodukovaného tepla a odvádzanie prebytočnej vlhkosti do ďalšej vrstvy. Táto vrstva sa v letnom a jarnom období často používa ako vrchná vrstva. Opäť ponúkame niekoľko materiálov, ktoré vaše požiadavky uspoko- POLARTEC (výborný odvod vlhkosti, výborná termoregulácia, vetruodolný a oderu odolný), Multistretch (výborná termoregulácia, prispôsobenie sa vášmu telu, vysoko elastický, dobre odvádza pot).

Viac o týchto materiáloch „MATERIÁLY“

 

  • Tretia vrstva - ochranná

Táto vrstva sa používa ako ochrana proti vplyvom počasia a zároveň slúži na uchovanie vlastností vrstiev spodných. Ochranná vrstva musí mať vysokú priedušnosť a samozrejmosťou je nepremokavosť.

Oblečenie pre vrchnú vrstvu volíme podľa pohybových aktivít a ročného obdobia. V zimnom období môžeme využiť výrobky s priedušnou membránu, ktoré sú odolné voči vode a vetru. Pritom umožňujú transport telesnej vlhkosti do vonkajšieho prostredia. V letných mesiacoch je vhodné použiť materiály z vysoko priedušného, vetruodolného a nepremokavého materiálu. Pritom majú vysoký výkon transportu telesnej vlhkosti do vonkajšieho prostredia.

 

  •     Kompromisom môže byť softshell

V poslednej dobe sú veľkým hitom softshellové materiály. Spájajú vlastnosti izolačné a ochranné vrstvy. Táto vrstva sa vyznačuje odolnosťou voči vetru, nepremokavosťou, elastyčností a dobrou priedušnosťou. Je teda univerzálny. Dokáže nám nahradiť v teplejších dňoch (nad nulou) druhú a tretiu vrstvu. Výhodou teda je, že nám usporí cenné gramy pri túrach.

Samozrejme možno tento materiál zaradiť aj do vrstveného systému a využiť ho ako tretiu vrstvu. V našej ponuke nájdete SOFTSHELL Dintex (nepremokavý, priedušný a ochranný film na povrchu).

Viac o tomto materiáli „MATERIÁLY“

  • Naše odporúčanie

Vaše telo musí zostať v teple a suchu. Na zabezpečenie tepla a sucha vášho tela je vhodné dodržiavať princíp vrstveného obliekania. Ak systém narušíte nevhodným zvrškom (napríklad bavlneným materiálom), tak celý systém prestane fungovať. Bavlna nasiakne pot z prvej vrstvy a nielen, že ho nepresunie ďalej, ale po chvíli začne telo nepríjemne ochladzovať a neskôr oslabovať a spotrebovávať potrebnú energiu.

 

Keď si nebude istí vhodnosťou zvoleného materiálu do vrstveného systému, kontaktujte nás, radi pomôžeme.

© www.metermo.sk

Pri poskytovaní služieb nam pomahaju súbory cookie. Používaním nasich sluzieb vyjadrujete súhlas s nasim používaním súboru cookie.   Ďalšie informácie